MS 2014 – Statistiky od A až do Z
Světový šampionát začíná už 12. června a představí se v jeho rámci 31 „známých tváří.“ Premiéru si odbude jen Bosna a Hercegovina, nicméně tak trochu neznámou je i Kolumbie, která se nezúčastnila žádného z předchozích tří šampionátů.
V tomto článku se podíváme na nějaké zajímavé statistiky každé země, která se v Brazílii představí a pokusí se získat vysněnou trofej.
Alžírsko
Alžírsko je jedinou zemí, která se na šampionát dostala díky pravidlu o venkovních brankách v play-off. V baráži porazilo Burkinu Faso.
Anglie
Žádný vítěz skupiny nenasbíral méně bodů než anglický výběr. Tým Roye Hodgsona vyhrál 6 zápasů z 10ti, takže měl o 1 bod více než druhá Ukrajina, kterou poté v baráži vyřadila Francie.
Argentina
Austrálie
Austrálie je na žebříčku FIFA až na 59. místě, což z ní dělá nejhůře postaveného účastníka šampionátu.
Belgie
Belgie je jednou ze sedmi zemí v UEFA sekci, které kvalifikací prošly bez porážky. Mladý tým pod vedením Marca Wilmotse vyhrál 8 zápasů a dvakrát remizoval. Vypadá to, že Belgie zase jednou má velice silnou generaci. Vše ale není úplně růžové, jak jsem již řekli v článku Pět důvodů, proč Belgie nevyhraje MS 2014.
Bosna a Hercegovina
Součást bývalé Jugoslávie je jedinou účastnickou zemí, která se fotbalového MS nikdy předtím nezúčastnila. Bude světová premiéra tohoto týmu úspěšná? Nechme se překvapit.
Brazílie
Brazílie je v pořadí pátou zemí, která už fotbalové MS hostí podruhé. Kromě Brazílie mají tuto poctu na svém kontě i Itálie, Francie, Mexiko a Německo. Brazílie poprvé tento turnaj hostila v roce 1950 a skončila na druhém místě, jelikož ve finále podlehla výběru Uruguaye.
Chile
Chile v kvalifikaci 6x prohrála, co se týče kvalifikačních výsledků, je tak nejhorším týmem, kterému se podařilo na MS probojovat.
Chorvatsko
Trenérem tohoto týmu je Niko Kovač. Ten se však do této pozice dostal hodně nedávno – teprve 16. října 2013, těsně před barážovým dvojzápasem, v němž Chorvatsko porazilo Island celkovým výsledkem 2-0. „Čerstvějšího“ trenéra má pouze Austrálie – Ange Postecoglou byl na trenérskou lavičku dosazen o 7 dní později.
Ekvádor
Ekvádor se na MS probojoval jen hodně těsně, jelikož z posledních šesti kvalifikačních zápasů vyhrál jediný. Prohrál proti Peru, Kolumbii a Chile, remízy tento tým zaznamenal proti Argentině a Bolívii.
Francie
Francie se stala historicky prvním týmem, kterému se podařilo na fotbalové MS projít přes baráž s tím, že po prvním zápase tohoto play-off dvojzápasu prohrávala 0-2. O čtyři dny později však Francie Ukrajinu přejela výsledkem 3-0 a mohla slavit postup.
Ghana
Ghana v šesti zápasech skupinové fáze nasbírala nejvíce bodů (15) a nastřílela nejvíce branek (18) ze všech afrických týmů, které se kvalifikovaly na fotbalové MS. V baráži následně porazila celkovým skóre 7-3 výběr Egypta. Egypt však ve skupinové fázi vyhrál všech šest zápasů, takže nasbíral plný počet bodů (18). V baráži však tento tým opustila forma, což Ghaně přišlo velice vhod.
Honduras
Trenérem tohoto týmu je kolumbijský trenér Luis Fernando Suárez. Ten je jedním ze tří kolumbijských koučů na letošním fotbalovém MS, nicméně ani jeden z této trojice netrénuje výběr Kolumbie.
Írán
Írán v kvalifikaci vyhrál 10 zápasů ze 16ti. V kvalifikační fázi vyhrály více zápasů (11) pouze výběry USA a Uzbekistánu, nicméně druhý jmenovaný tým se na turnaj nepodívá (v play-off byl Uzbekistán vyřazen Jordánskem).
Itálie
Poté, co Itálie nedokázala na minulém MS vyhrát ani jeden jediný zápas, prošla bez porážky kvalifikací na MS 2014. Italové tak nyní za 5 posledních kvalifikací na MS prohráli pouze jedenkrát – výsledkem 0-1 v Slovinsku těsně před MS 2006, které vyhráli. Naopak kvalifikačních výher mají rovnou 46.
Japonsko
Japonsko bylo první zemí, která se na MS 2014 kvalifikovala (nepočítáme-li Brazílii, která měla účast jistou díky pořadatelství). Japonci se na turnaj kvalifikovali už 4. června 2013, tedy více než rok před jeho startem.
Jižní Korea
Jižní Korea se kvalifikovala na osmé MS v řadě, což je nejdelší série v rámci asijských zemí. Do této série spadá i turnaj z roku 2002, který Jižní Korea hostila ve spolupráci s Japonskem (a tedy se na něj nemusela kvalifikovat).
Kamerun
Tato země v kvalifikaci vstřelila 12 branek, přičemž žádný hráč nevstřelil více než dvě branky (dva zásahy si připsali Eric Choupo-Moting, Samuel Eto’o a Jean Makoun).
Kolumbie
Kolumbie + Bosna a Hercegovina jsou jedinými zeměmi, které se nezúčastnily žádného ze tří předešlých světových šampionátů v tomto tisíciletí.
Kostarika
Co se historie kvalifikací na fotbalové MS týče, Kostarika odehrála 140 zápasů, což je druhé nejvyšší číslo vůbec (více zápasů – 141 – odehrálo jen Mexiko). Tato země skončila v kvalifikaci na druhém místě a postoupila až díky vítězství v baráži.
Mexiko
Mexiko se kvalifikovalo už na patnácté MS (přičemž 2x jej hostilo). Zúčastní se tak více světových šampionátů než jakékoliv jiné mužstvo, kterému se zatím nepodařilo MS vyhrát. Mexičané se 2x dostali do čtvrtfinále (právě v letech, kdy MS hostili). Na posledních pěti MS se jim podařilo dostat mezi nejlepších 16, nicméně dál nikdy neprošli.
Německo
Německo je zemí, která v kvalifikaci nastřílela nejvíce branek. Trojnásobní světoví šampióni během 10ti zápasů nastříleli 36 branek. Stejné množství branek nastřílela jen Nová Kaledonie, nicméně tento tým odehrál 11 zápasů a hrál proti zemím jako Tahiti, Vanuatu nebo Samoa.
Nigérie
Současný držitel Afrického poháru národů prohrál od posledního MS pouze 2 z posledních 22 soutěžních zápasů (mezi což patří i 5 výher a 3 remízy v rámci kvalifikace na letošní MS). Na druhou stranu však Nigérie prohrála dva ze tří zápasů v loňském Konfederačním poháru FIFA a v rámci posledních dvou světových šampionátů získala vždy jen jeden jediný bod. V posledních osmi zápasech MS Nigérie nedokázala vyhrát – naposledy vyhrála nad Bulharskem (v roce 1998).
Nizozemí
Robin van Persie v kvalifikaci nastřílel 11 branek – nejvíc v kvalifikační sekci UEFA.
Pobřeží slonoviny
Tento tým v kvalifikaci nepoznal hořkost porážky a na šampionát se probojoval díky barážové výhře nad Senegalem. Pobřeží slonoviny od MS 2010 prohrálo pouze 3 ze 41 zápasů, přičemž 2 prohrané zápasy byly přáteláky.
Portugalsko
Pouze Robin van Persie (11) a Edin Džeko (10) v kvalifikační fázi vstřelili více branek než Cristiano Ronaldo (8). Útočník Realu Madrid ale vstřelil svůj první mezinárodní hattrick (proti Severnímu Irsku). Druhý hattrick pak vstřelil ve druhém barážovém zápasu proti Švédsku, který díky němu Portugalsko vyhrálo a postoupilo na MS. Naopak Švédsku se Zlatanem Ibrahimovičem zbyly jen oči pro pláč. Ronaldo během prvních šesti kvalifikačních zápasů vstřelil pouze jedinou branku, nicméně během posledních 4 kvalifikačních zápasů jich vstřelil hned 7… a po triumfu Realu Madrid v LM bude jistě hladový po dalším úspěchu.
Rusko
Pouze Španělsko (3), Belgie (4), Anglie (4), Řecko (4) a Ukrajina (4) mají v kvalifikaci méně inkasovaných branek než Rusko. Tým Fabia Capella během 10ti zápasů inkasoval 5x.
Řecko
Řecko v kvalifikaci nasbíralo největší počet čistých kont. V 10ti zápasech se tomuto týmu hned 8x povedlo neinkasovat ani jedinou branku.
Španělsko
Španělsko v osmi kvalifikačních zápasech inkasovalo pouze 3 branky, tedy nejméně v rámci UEFA části kvalifikace. Na druhém místě v dané skupině skončila Francie.
Švýcarsko
Tento tým trénuje Otomar Hitzfeld, tedy jeden ze čtyř německých koučů, kteří se na nadcházejícím MS představí (žádný jiný stát na turnaji nebude mít více koučů). Zbylí tři jsou Volker Finke (Kamerun), Joachim Löw (Německo) a Jurgen Klinsmann (USA).
Uruguay
Žádný tým, který se na turnaj kvalifikoval, v kvalifikační fázi neinkasoval více branek než Uruguay. Tento tým dostal 25 branek, což je (společně s Chile) s velkým přehledem nejhorší výsledek.
USA
S 313 miliony obyvatel je USA nejlidnatější zemí, která se zúčastní letošního fotbalového šampionátu.
—
PS: Hledáte-li kvalitní tipy na výsledky fotbalových zápasů, nahlédněte do sekce Aktuální sportovní tipy. V této sekci denně naleznete řadu tipů s celkovou úspěšností více než 71 %!
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže
Težko vybrat, co mě zaujalo víc, shltal jsem ty informace jedním dechem. Fakt paráda, víc takových článků.
Zaujala mě statistika Anglie…To, že získala k postupu tak málo bodů, co k tomu dodat. Já si myslím, že to tak nějak ilustruje tu jejich repre za posledních skoro 20 let. Vždyť to je slabotka, a přitom každá generace má výjimečné hráče. Nevím, naposledy se dostali do semifinále na euro96 a to jsem teprve začal fotbal sledovat, takže opravdu anglie nic moc, nevěřím jí ani na tomto turnaji. Rád bych se ovšem pletl.
4 němečtí trenéři, to je taky rarita, i když němci často trénují právě africké země..jsem zvědavý na ně, hlavně na švýcary, ti nebudou vůbec špatní.
Na Řecko a jejich neprostupnou obranu jsem taky moc zvědavý, stejně jako na útočné straně zase na Ronalda, Messiho ,Aguera, Lukakua a další snipery.
A teda Itálie a jejich jediná prohra v kvalifikacích osm let stará, to je taky něco..Itálii není radno podceňovat…
Osobně tipuji vysoko Itálii, Španělsko, Německo, Brazílii a fandit budu hlavně Portugalsku, Chile, Belgii a pěknému fotbalu a spoustě gólů.