Nahodilost – Ošidný faktor sázení
Kdovíjak výjimečné nejsou třeba ani série o délce 200+ sázek (a to se bavíme o úspěšných sázkařích, jejichž dlouhodobý yield je 5-10 %). Když velice dobrého sázkaře zasáhne taková špatná série (nebo naopak, když velice špatného sázkaře zasáhne taková dobrá série), očividně je ve hře nahodilost. Ale proč máme tolik problémů s pochopením a vyrovnáváním se s tímto faktorem?
Lidé od přírody ve všem hledají vzorce
Hlavním důvodem je to, že náš mozek není postaven tak, aby dobře chápal náhodné procesy. Vždy se snaží v dané situaci najít nějaký opakující se vzorec. Už dlouho před vznikem vědy tak lidé věděli například to, že když se na obloze objeví mraky, obvykle začne pršet.
Lidský mozek je nastaven tak, aby rychle objevoval a ukládal si vzorce fungování nejrůznějších věcí a jevů. Toto nastavení bylo z evolučního hlediska zásadní pro přežití lidského druhu. A přenesli jsme si jej i do současnosti, kvůli čemuž se například snažíme vždy najít nějaké vzorce ve statistických údajích, které analyzujeme.
Proč jsou lidé pověrčiví?
Toto jednání má občas zábavné následky. Když lidský mozek není schopen najít nějaký opakující se vzorec (většinou jednoduše proto, že žádný neexistuje), člověk se často stává pověrčivým. Z racionálního hlediska dává smysl, když si řeknete třeba to, že to, co si dáte na večeři, neovlivní to, jaký výkon podá v dalším zápase Messi… ale zároveň existuje spousta lidí, kteří si například nevezmou oblíbenou šálu proto, že „když ji nosí, jejich oblíbený tým prohrává.“
Zde navíc na scénu přichází schvalovací klam, tedy psychologický jev způsobující to, že jakmile si vytvoříme nějaký vzorec, máme tendenci ignorovat protichůdné názory a důležitost přikládáme pouze informacím, které náš vytvořený vzorec podporují. Vytvoříte-li si nějaký vzorec (nebo i jen pouhý závěr), je až překvapivě těžké později změnit názor. Více informací na toto téma naleznete v našich článcích Schvalovací klam – Upřednostňování prvotních závěrů a Psychologie sázení – Nástrahy subjektivních přesvědčení.
Vzorec? Třeba prostě žádný není!
Nahodilost je pro nás tak velkým problémem hlavně proto, že je pro nás těžké pochopit to, že někdy prostě žádný vzorec neexistuje. Tento handicap výrazně limituje naši intuici, jelikož znamená, že existují procesy, které nejsme schopní plně předpovědět. Intuitivně se nacházíme v perfektně deterministickém světě – v perfektně předvídatelném vesmíru. Takové místo ale existuje pouze v našich hlavách.
Naše neschopnost vyrovnat se s absencí vzorců se projevuje v mnoha aspektech lidského života. Hodně lidí například věří tomu, že poloha Jupitera ovlivňuje to, jak se nám zdravotně daří – zejména v okamžiku, kdy se od doktora dozví, že trpí nějakou chorobou. V daném momentu má člověk tendenci na někoho nebo na něco házet vinu. Lidé si neuvědomují, že „přírodní katastrofy“ zasahují lidi náhodně a že zabíjejí dobré i špatné lidi.
To samé platí třeba i v případě životního stylu. Můžete se celý život stravovat zdravě, sportovat a všeobecně dělat vše pro své zdraví… a stejně vás může přežít někdo, kdo celý život kouřil dvě krabičky cigaret denně a každý druhý večer trávil v hospodě. Samozřejmě, že alkohol a cigarety mají na naše zdraví ničivé účinky, nicméně existuje spousta dalších vlivů a nad některými z nich jednoduše nemáme kontrolu.
Jak vlastně můžete vědět, že jste úspěšný sázkař?
Největším problémem (a zde se vracíme zpátky k sázení), je skutečnost, že náhodné události někdy mohou vypadat jako události, které nebyly náhodou nijak ovlivněny. Občas je opravdu těžké – zejména u delších sérií – s určitostí vědět, zda jste měli jen štěstí nebo zda skutečně jste úspěšným sázkařem, jak jste si o sobě vždy mysleli.
Musíte si uvědomit, jakým nejlepším způsobem se s tímto problémem můžete vypořádat. Jak můžete s určitostí zjistit, zda máte výhodu? Existuje jen jediná cesta – veďte si záznamy svých sázek a až budete mít dostatečně velký sázkový vzorek, budete moci zjistit, jak si ve skutečnosti vedete. Více informací naleznete v článcích Vedení deníku sázkaře (zde si navíc můžete zdarma stáhnout sázkařský deník) a Analyzování deníku sázkaře.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže