Sázení na fotbal – 6 tipů příležitostným sázkařům
Jste-li pouze příležitostným sázkařem, který ale chce vydělat na nadcházejícím MS (či jakémkoliv jiném velkém fotbalovém turnaji), rozhodně si důkladně pročtěte níže uvedených šest tipů. Během několika minut tak zjistíte, co musíte udělat, abyste výrazně zvýšili své šance na úspěch.
1) Kvalifikační proces
Fotbalové týmy se obvykle na velké turnaje kvalifikují zhruba rok dopředu. Pro sázkaře je toto období jako sen. Týmy hrají velký počet zápasů a jsou velice motivované, jelikož se chtějí na daný turnaj probojovat. Jinými slovy, týmy podávají výkony velice podobné těm, které budou podávat na samotném turnaji, takže zde lze získat velké množství informací.
Samozřejmě si ale musíte dát pozor na to, že někdy se něco v období mezi kvalifikací a turnajem může změnit – může se například zranit klíčový hráč (tak jako se Kolumbii zranil Radamel Falcao) nebo může dojít ke změně trenéra. Ať už tak či onak, kvalifikační proces byste měli důkladně sledovat a snažit se získat co nejvíce informací. Pamatujte si, že informace mají (nejen v sázení) hodnotu zlata.
2) Nejčerstvější přátelské zápasy
Jakmile skončí kvalifikace, týmy už nemusí hrát žádné další zápasy, což je pro ně ale nevýhodné. Trenéři často chtějí vyzkoušet různé změny v sestavě, změny ve strategii a podobně, navíc by se jednotliví hráči dlouho neviděli a byli by hůře sehraní.
Co se přátelských zápasů týče, není vzácné vidět, jak outsider porazí favorita. To ale neznamená, že by outsider měl zazářit na samotném turnaji (pokud je tým v daném zápase velkým outsiderem, tak se pravděpodobně ani na daný turnaj nedostal).
3) Porovnejte soupisku s tou z posledního velkého turnaje
Mnoho sázkařů dělá tu chybu, že přikládá velkou důležitost historickým údajům z předešlých turnajů. Například v případě MS – které se hraje pouze jedenkrát za čtyři roky – ale může dojít k výrazné obměně kádru, takže minulé výsledky ztratí na důležitosti.
Historické údaje jsou hodnotné pouze tehdy, pokud jsou v týmu hráči, kteří v něm byli i na posledním velkém turnaji (alespoň většinově). I tak ale musíte mít na vědomí, že za danou dobu se toho mohlo hodně změnit. Hráči mohli vyspět, nasbírat zkušenosti ve svých klubech + na mezinárodní scéně a tak dále. Záleží samozřejmě také na momentální formě.
Celkově byste tak historickým údajům neměli přikládat přehnaně velkou váhu.
4) Podívejte se na trenéry jednotlivých týmů
Před sázením na zápasy daného turnaje zanalyzujte také trenéry jednotlivých týmů. Jejich minulá angažmá a trenérské filozofie vám mohou v mnohém napovědět.
Zaměřte se také na to, zda nějaký tým nezměnil před turnajem trenéra. Někdy může být tato změna plánovaná (trenér se například rozhodl hledat novou výzvu) – v takovém případě většinou fotbalový svaz dané země o změně ví poměrně dlouho dopředu a je schopen získat adekvátní náhradu, čímž ani nedojde k narušení herní pohody a filozofie týmu. Někdy ale trenér náhle dostane padáka, což před velkým turnajem může nadělat problémy. Hodně záleží také na tom, kdo se stane novým koučem týmu.
5) Zranění, rivalita…
Úspěšní fotbaloví sázkaři ale neanalyzují pouze trenéry jednotlivých týmů. Analyzují i jednotlivé hráče. Je hráč zraněný? Je z formy? Byla nějaká hvězda vynechaná z nominace? Probíhají živé debaty o tom, kteří hráči si místo v týmu zaslouží? Jsou v nominaci hráči, kteří jsou „sobci“ nebo hráči, kteří dokáží hrát týmově?
Čím více informací budete mít o problémech, kterým hráči musí čelit, tím máte vyšší šanci na úspěch. Pokud v týmu není dobrá atmosféra, existuje jen velice malá šance na to, že by daný tým předváděl dobré výkony nebo dokonce turnaj vyhrál.
To samozřejmě platí i v jiných sportech – skvělý příklad nalezneme například v hokeji, kde má Rusko v posledních letech prakticky vždy nejsilnější tým, nicméně jednotlivé hráči hrají za sebe, nikoliv za tým. Právě proto Rusové na dvou posledních velkých turnajích skončili už ve čtvrtfinále.
6) Jaká jsou průměrná očekávání?
Před začátkem nějakého velkého fotbalového turnaje na každém kroku narazíte na nějakou analýzu, předpověď vývoje turnaje a tak dále. Prakticky každý – od největších médií až po ty nejdrobnější blogery – se snaží sdělit svůj názor a získat tak pozornost.
Chytří sázkaři tyto analýzy využijí k překonání nedostatků ve vlastních znalostech. Nicméně při této činnosti musíte být opatrní. Nemůžete se omezit pouze na jeden či dva zdroje, jelikož nikdy nevíte, jak rozsáhlé (a správné) znalosti daného autora jsou. Snažte se vybírat maximálně důvěryhodné zdroje, přičemž ideální počet je 4-5. Jednotlivé analýzy následně vzájemně konfrontujte a vytvořte si vlastní názor.
Čím více budete mít informací, tím lepší bude vaše startovní pozice. Většině příležitostných sázkařů končí v mínusu právě proto, že nemají dostatečné množství informací. Jejich zisk je ale přitom poměrně jednoduchý.
PS: Hledáte-li kvalitní předzápasové analýzy fotbalových zápasů, nahlédněte do sekce Analýzy aktuálních zápasů. V této sekci denně naleznete několik nových a kvalitních analýz s celkovou úspěšností více než 71 %!
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže