Překvapivá důležitost brzké žluté karty
Skvělým příkladem může být například čtvrtfinále Ligy mistrů mezi Bayernem Mnichov a Manchesterem United z roku 2010. Rafael da Silva dostal první žlutou kartu zápasu v 18. minutě. Jednalo se o druhý zápas dvojzápasu, přičemž Manchester United v počáteční fázi zápasu vedl 2-0 a vedl i celkově ve dvojzápase. Domácí tým si tedy ze žluté karty nijak těžkou hlavu nedělal. Ještě před poločasem oba týmy vstřelili branku, takže do šaten se hráči odebrali se skóre 3-1.
Vše se začalo obracet v 50. minutě, kdy Rafael da Silva obdržel červenou kartu za to, že Francka Ribéryho tahal za dres. Robbenova branka v 74. minutě pak srovnala skóre dvojzápasu a nakonec pustila Bayern Mnichov do dalších bojů, jelikož tento tým vstřelil více branek na hřišti soupeře.
Důležitost Rafaelovy brzké žluté karty je očividnější při pohledu na tabulku níže:
Průměrný čas na udělení červené karty | 14 739 minut |
Průměrný čas na udělení druhé žluté karty | 1 021 minut |
Jak vidíte, hráč se žlutou kartou má zhruba 14x (!!) větší šanci na to, že bude v zápase vyloučen – oproti hráči, který zatím žlutou kartu nemá. Jestliže hráč obdrží žlutou kartu během prvních 20ti minut zápasu, data ukazují, že daný hráč má 6% šanci na to, že během zbytku zápasu obdrží kartu červenou. Podle statistik je mezi udělením žluté a druhé žluté (tedy červené) karty průměrně 42 minut. Ale co to znamená pro výsledek zápasu?
Je nutné poznamenat, že mezi jednotlivými ligami se statistiky ohledně karet (někdy výrazně) liší. Například v La Lize padlo během poslední sedmi let zhruba 5,2 žluté karty na zápas, zatímco v relativně klidné Premier League to bylo jen 2,95. Při sázení (zejména live) tak musíte myslet i na to, jak „se chová“ daná liga. Je ale důležité si uvědomit, že brzy udělená žlutá karta má mnohem větší význam, než jaký jí většina sázkařů přisuzuje.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže