Převádění pravděpodobností na kurzy
Příklad pravděpodobnosti ve sportu
Sázkové kurzy pocházejí z pravděpodobnosti konkrétní události. Příkladem může být pravděpodobnost toho, že norský oštěpař Andreas Thorkildsen hodí v dalším závodě přes 90 metrů. Nebo pravděpodobnost toho, že Crystal Palace doma porazí Chelsea. Dalším příkladem může být např. pravděpodobnost dokončení běhu o délce 10 km za půl hodiny atd. Jak vidíte, lze určit pravděpodobnost prakticky jakékoliv (nejen sportovní) události.
Vytváření pravděpodobnosti pro sázení
Abyste mohli vypočítat pravděpodobnost dané události, musíte shromáždit co největší množství dat. Například u oštěpaře Thorkildsena si musíte najít výsledky jeho minulých hodů. Čím víc hodů najdete, tím lépe.
Řekněme, že najdete 100 hodů. Z těchto 100 pokusů oštěpař 90x hodí méně než 90 metrů a 10x více než 90 metrů.
Následně už jen zbývá vypočítat pravděpodobnost. To uděláte vydělením relativní frekvence 90+ metrových hodů celkovým počtem pokusů (100).
10/100 = 0,1 = 10 %
Převod pravděpodobnosti na kurz
Nejjednodušším způsobem, jak převést pravděpodobnost do podoby decimálního kurzu je využití vzorce v podobě 1/x, kde x je pravděpodobnost v decimálním formátu. 1 symbolizuje 100 %. Použitím příkladu s oštěpem pak dostaneme tento vzorec:
1/0,1 = 10
Adekvátním kurzem na to, že norský oštěpař hodí více než 90 metrů, je, vzhledem k pravděpodobnosti, 10. Je jasné, že na výsledek bude mít vliv více faktorů – například momentální forma, nicméně v tomto článku se na věc díváme z hlediska matematiky.
Informace, které jsme vám v tomto článku předložili, nejsou nijak převratné. V hlavě je má prakticky každý člověk. Bohužel je ale naprostá většina lidí při sázení ignoruje. Při sázení byste měli v potaz brát veškeré dostupné informace… a neměli byste se bát ani matematiky. Během dalších týdnů na našem webu naleznete třídílný seriál zabývající se pravděpodobností.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže