Zkoumáme sázkový systém Fibonacci
Progresivní sázkové systémy nejsou právě nejefektivnější formou sázení, nicméně někteří lidé tvrdí, že díky nim dosahují velkých zisků. V tomto článku se tedy zaměříme na sázkový systém Fibonacci v kontextu sázení na fotbal a uvidíme, zda se vyplatí nabízený poměr riziko/zisk.
Základ sázkového systému Fibonacci je jednoduchý: Musíte vsadit na remízu. Pokud prohrajete, musíte vsadit na další. Tento proces opakujete až do okamžiku, kdy vyhrajete. Dále jsou zde dvě důležitá pravidla:
- Musíte sázet jen na remízy, u nichž je kurz vyšší než 2,618.
- Sázky navyšujete podle Fibonacciho řady: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89 a tak dále (dalším číslem v řadě je vždy součet dvou čísel předešlých).
Tento systém je založen na teorii z roku 1989, která říká, že remíza se bookmakerům těžce předpovídá, čímž vzniká mezera, díky níž mohou sázkaři vydělat. Pointa je v tom, že pokaždé navýšíte velikost sázky, takže výhra pokryje předešlé ztráty a navíc dosáhnete i nějakého zisku.
Fibonacciho systém v praxi
Pokud se podíváme na ročník Premier League 2011/2012, uvidíme, že ze 380 zápasů jich remízou skončilo 93, což se rovná 24,5 % všech her. Zajímavý je fakt, že ve všech případech byl kurz na remízu vyšší než požadovaných 2,618.
Během 380 her by sázkař teoreticky dosáhl zisku cca $520. To vše z původní sázky o velikosti $1.
Nevýhody strategie
Existuje mnoho omezení, které tomuto systému brání v tom, aby „tisknul peníze.“ Za prvé, mnoho zápasů se hraje souběžně – abyste si ale vsadili na další zápas, musíte už vědět, že předešlá sázka v sekvenci selhala. To vzhledem k tomu, že zápasy budou končit ve stejném čase, někdy není možné.
Sázkaři tedy mohou přistoupit k aplikaci tohoto systému na konkrétní tým. Tím se ale vystavují riziku dlouhých sérií bez remízy. Tyto série mohou mít tvrdý dopad na jejich bankroll. Nejdelší sérii bez remízy v Premier League zaznamenal tým Manchesteru United, který v ročníku 2008/2009 neremizoval celých 20 zápasů. Až poté Reds remizovali s Arsenalem 0:0.
V potaz ale musíte vzít to, že Fibonacciho sekvence se navyšuje exponenciálně, což znamená, že na zápas Reds proti Arsenalu by sázkař musel vsadit $10 946. Pokud bychom sečetli všechny sázky v sekvenci, došli bychom k číslu $28 656 – přesně tolik byste museli riskovat pro systém, který průměrně poskytuje výhru v hodnotě $21,02. Všimněte si slova průměrně – při výpočtu průměru statistici počítají s tím, že série skončí dříve. V případě zápasu Reds proti Arsenalu byl kurz na remízu 4,10. Tím pádem by za vsazených $10 946 sázkař dostal $44 878,60 a byl by tak $16 222,60 v zisku. Výhodou Fibonacciho systému je to, že s vyššími sázkami přicházejí i větší zisky. Riziko je ale velké.
Vysvětlení Fibonacciho sekvence
Fibonacciho sekvence je jednou z nejznámějších numerických sekvencí v matematice. Je charakterizována jednoduchým vzorcem.
N3 = N1 + N2
Výše uvedený vzorec indikuje, že každé další číslo v sekvenci je součtem předešlých dvou čísel. Fibonacciho sekvence začíná čísly 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21. Správnost vzorce si prokážeme právě na tomto úseku:
- N1 = 1, N2 = 1, tím pádem N3 = 2
- N2 = 1, N3 = 2, tím pádem N4 = 3
- N3 = 2, N4 = 3, tím pádem N5 = 5
- N4 = 3, N5 = 5, tím pádem N6 = 8
Shrnutí – funguje tento systém?
Asi vás zklameme, ale Fibonacciho systém funguje spíše jako matematický koncept. Stejně jako u všech progresivních sázkových systémů, i u tohoto systému platí, že by fungoval skvěle za předpokladu, že bychom měli k dispozici neomezené množství peněz a sázkové kanceláře by nijak neomezovaly velikost našich sázek. V reálném sázkovém prostředí je ale výsledek užití tohoto systému (stejně jako jakéhokoliv způsobu sázení) neznámý.
Je třeba si uvědomit, že v případě série podobné té u Manchesteru United, by sázkař musel disponovat kapitálem o hodnotě $28 656. Po podání 21. sázky by vyhrál a byl by tak v plusu o $16 222. Pokud byste neměli $10 946 na finální sázku, skončili byste s nenávratně ztracenými 20 tisíci USD.
Dlouhé série bez remízy nejsou ničím extra výjimečným, takže byste neměli propadnout lákadlu tohoto systému či dalších systémů tohoto typu. Fibonacciho sekvence nemůže běžet donekonečna, jelikož v určitém bodě vám buď dojdou peníze nebo se vám do cesty postaví nějaká překážka ze strany bookmakera. Fibonacciho systém bohužel není cestou k dlouhodobému profitu.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže