TOP 10 nejnebezpečnějších sportovišť
10. Skoky na sněžných skútrech
Skoky na sněžných skútrech se mohou provozovat v blízkosti domova, případně se však může zajít až do krajnosti a vyrazit na extrémní jízdu do nepředvídatelného terénu a počasí. Pokud vám to zní dobře, pravděpodobně se řadíte k adrenalinovým nadšencům.
Součástí nebezpečí tohoto sportu jsou vysoké rychlosti, ve kterých se terén zdolává a to především v noci. Jízda na sněžných skútrech může být plná vzrušení, i když nezapomenete na všechna správná bezpečnostní opatření.
Hlavním rizikem jízdy na skútru překvapivě nejsou polámané kosti, ale možnost ztracení. Tomuto sportu se totiž holduje především na Aljašce, nebo na úplném severu Evropy, kde jsou rozlehlé planiny a nikdy nekončící sníh. GPS byste tudíž měli mít vždycky s sebou!
9. Jízda na horských kolech
Jestliže máte rádi přírodu, vedle horského kola existuje jen málo možností, jak byste mohli tuto svou vášeň spojit s adrenalinem. Faktory, jako je stupeň klesání, nebo ostré zatáčky vám diktují, jak extrémní terén bude. Pokud toužíte po maximálním vzrušení, stačí najít stopu, která ve vysoké rychlosti nabídne spoustu nebezpečných zatáček a skoků.
Co se týče samotného nebezpečí, při jízdě na horském kole bychom vždycky měli být vybaveni chráničem zubů, helmou, rukavicemi a další výstrojí, která sníží riziko otřesu mozku, odřenin a podobně.
8. Snowboarding
Stejně jako i skateboarding, může být snowboarding pouze rekreačním sportem, ale stejně tak může jít o extrémní záležitost. Ať už se však pustíte na náročný kopec plný výmolů, nebo budete soutěžit v big-air závodech, nebo na U-rampě, můžete si být přílivem adrenalinu naprosto jistí.
Jedním z největších nebezpečí tohoto úžasného sportu je tlak vrstevníků. Pokud se na snowboard vydáte s přáteli, rozhodně vám neunikne špičkování a popichování k větším a větším výkonům, čemuž se čelí velice těžko.
Pokud v tomto sportu chcete být bráni vážně, měli byste mít správnou výbavu. Ve snowboardingu, více než kde jinde, jde také o styl, o životní postoj atd. Nejznámější značkou, která vyrábí snowboardové vybavení je firma Burton. Tyto výrobky vedle stylu naštěstí poskytují i naprosté pohodlí.
7. Závody na BMX
Mnoho z nás alespoň jednou v životě jelo na BMX. Ovšem jen málo z nás na BMX skutečně závodilo ve stylu, který je k vidění dnes. BMX závody se pořádají ve vnitřních či venkovních prostorách a mají společnou spoustu skoků na rampách a na terénních nerovnostech.
Zkušení jezdci umí s koly provádět téměř neuvěřitelné triky, při nichž často zdánlivě ignorují zákony gravitace. Abyste na takovou úroveň dosáhly, musíte mít léta praxe – v opačném případě budou mít vaše pokusy za následek spíše ostudu, v horším případě potlučená kolena, nebo zlomené kosti. Vzhledem k divokosti skoků je tento sport nebezpečný pro všechny závodníky. Ti se proto vybavují především chrániči kolen a loktů a dále speciálními vestami, které je do jisté míry chrání před zlomením žeber, páteře, nebo před poraněním vnitřních orgánů.
6. Agresivní in-line bruslení
Tradiční in-line bruslení není z dobrých důvodů považováno za extrémní sport. Agresivní in-line bruslaři totiž k bruslení používají zábradlí a rampy, nebo další vybavení skateparku, které jim dovoluje vysoké skoky a tudíž tento sport povyšují na vyšší úroveň. Teprve zde se setkáte s pořádným vzrušením a nebezpečím.
Na agresivní in-line bruslení můžete v současnosti narazit po celém světě. Atraktivní skate parky jsou na každém druhém kroku a obyčejnému člověku občas stačí se dívat.
Pro agresivní in-line bruslení je nezbytné vybavit se chrániči kolen, loktů a zápěstí a dále helmou a chráničem zubů, které společně zamezují nebezpečí otřesu mozku.
5. Skateboarding
Skateboarding označuje za extrémní sport většina lidí. Asi vycházejí ze skutečnosti, že při skateboardingu jste v nebezpečí pokaždé, když stoupnete na skate. Nejextrémnější varianta tohoto sportu se však nachází na rampách a u-rampách.
Skateboarding je klenotem X-Games. Při provádění neuvěřitelných triků vysoko nad zemí zkoušejí skejťáci meze gravitace. Tento neodolatelný sport sice může začínat na zemi, ovšem pokud se chcete řadit ke špičce, musíte se ukázat především ve vzduchu. Ale pamatujte si: Dalším Tony Hawkem se nestanete bez mnohaletého náročného tréninku.
Sport, ve kterém trávíte tolik času ve vzduchu, se samozřejmě neobejde bez zranění. Proto byste měli používat chrániče kolen, loktů, zápěstí a samozřejmě i helmu a chrániče zubů.
4. Jízda na býku
Pro diváky je jízda na býku velice atraktivní, neboť v sobě kloubí dobrodružství a nebezpečí. Býci jsou těžcí a co je ještě horší – nikdy nevíte, co udělají a jak jízda dopadne. A to je přesně to, co z jízdy na býkovi dělá extrémní sport.
Ať už sníte o soutěžení na profesionální úrovni, nebo si jen chcete užít vzrušení z jízdy na místním veletrhu, můžete si být jisti, že tento zážitek prověří, zdali máte koule.
Pro jízdu na býku si rozhodně neberte klobouk. Při nekontrolovatelném skákání býka vám z hlavy blesku rychle spadne a hlavně vám v případě pádu neposkytne potřebnou ochranu. Raději se proto vybavte klasickou ochrannou helmou a dalšími pomůckami.
3. Horolezectví
Jestliže se na skály učíte lézt v místním krytém horolezeckém centru, nepůjde o žádný extrémní sport. Jakmile se však pokusíte přenést to, co jste se naučili, do přírody a budete chtít vylézt na skutečnou skalní stěnu, věřte, že úroveň nebezpečí rychle vyeskaluje.
Mnoho lidí tomuto sportu propadá jelikož poskytuje značné výzvy a pocity vítězství. Přitom ani nejlepší horolezec nikdy nemůže říct, že je pro něj lezení lehké – vždy narazí na novou tvář odporu, kterou může být těžké překonat. Hrozba újmy na zdraví přitom není nikdy moc daleko.
Během provozování tohoto extrémního sportu byste proto měli být vybaveni kvalitní výstrojí. A připravte se na to, že nákup vás bude stát poměrně dost peněz.
2. Závody aut
Závodění aut může mít mnoho podob. Může se závodit na okruhu, nebo na dráze z bodu A do bodu B. Také se může závodit ve všech různých druzích aut – od těch silničních až třeba po speciály, jakými jsou formule 1. Všechny tyto závody mají společnou rychlost, která dělá z jízdy nebezpečnou záležitost a to i přestože se každým rokem dočkáváme nových a nových bezpečnostních opatření.
Máte-li potřebu zazávodit si, asi nejlepší možností jsou motokáry, nebo zapůjčení závodního vozu rally na celé víkendové klání. Záleží na vás, kolik adrenalinu snesete a kolik peněz na tuto zábavu máte.
1. Street Luge
Street Luge i navzdory velké oblibě doposud nemá český název. Jedná se o sport, který tvoří X-Games. Dosahují se při něm vysoké rychlosti a na trati se vždy najde několik ostrých zatáček. To dělá ze street luge velice nebezpečný a náročný sport. Street Luge se podobá tradičnímu Luge, jelikož při něm závodník také leží na zádech na prkně podobném skateboardu. Tento sport se provozuje při jízdě na svažujících se pozemních komunikacích, které jsou lemovány balíky slámy a dalšími ochrannými zátarasy.
V závislosti na sešupu a konstrukci vozítek se může dosáhnout vysokých rychlostí, které se často rovnají rychlosti auta. A jelikož se jezdí jen pár centimetrů nad zemí, je téměř nevyhnutelný silniční lišej.
Pokud byste si tento sport chtěli vyzkoušet na vlastní kůži, rozhodně byste neměli zapomenout na klasické ochranné pomůcky typu přilba, chrániče zápěstí atd. Ani to vás ale často nedokáže ochránit před zlomeninami končetin, nebo vnitřních zranění.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže