2.3 Vyvarujte se průměrování
Pokud tým A má ofenzivní odhad 3, tedy o 1,5 více než je medián 1,5 (o 1,5 lepší než ligový průměr počtu vstřelených branek), pak to znamená, že by tým A měl dát nejméně tři góly proti jakémukoli týmu, který je horší než ligový průměr. Pokud defenzivní odhad týmu B je 2, tedy o 0,5 více než je medián 1,5 (o 0,5 horší než ligový průměr obdržených branek), pak to znamená, že tým A by proti týmu B měl vstřelit nejméně 3 góly.
Když ovšem sprůměrujeme ofenzivní odhad týmu A (3) s defenzivním odhadem týmu B (2) dostaneme: 3+2 = 5…5:2 = 2,5. V tomto případě by vytvoření průměru mělo za následek, že tým B s horší obranou by týmu A snížil ofenzivní odhad ze 3 na 2,5. Tím pádem by tento odhad nebyl správně určený. Tým B by podle této předpovědi nemusel obdržet ani 3 branky.
Podobně je tomu v případě, když ofenzivní odhad týmu B je 1 a defenzivní odhad týmu A je 1. Pokud z těchto dvou údajů uděláme průměr, vyjde nám: 1+1 = 2…2:2 = 1. Průměrování způsobí, že kvalitní obrana v podání týmu A dovolí týmu B, který má podle odhadu méně kvalitní útok dát větší šanci na vstřelení branky, než podle správně použitého vzorečku, který nezahrnuje průměrování. Tým A by podle této předpovědi měl dostat jednu branku, avšak kdyby byl použit náš správný postup, tak by byla správně vyzdvihnuta slabost útoku týmu B a kvalita obrany týmu A: 1+1 = 2…2-1,5 = 0,5. Tým A by nemusel dostat ani gól.
Z tohoto výše uvedeného důvodu není průměrování dobré. Průměrování statistik jednoho týmu se statistikami týmu druhého není správné řešení k získání kvalitních předpovědí, ať již se jedná o předpovědi skóre nebo jiné statistky. V důsledku dojde ke špatnému stanovení predikce a to v případě, že statistiky obou týmů jsou nad ligovým průměrem nebo i v případě, že jsou pod ligovým průměrem.
Stává se, že sázející používají průměrování k různým předpovědím. Poté, co jim výsledky nevycházejí podle představ, začnou si myslet, že chyba je v použitých statistikách než, že by mohli oni udělat chybu ve zvoleném způsobu určení předpovědi. Z tohoto důvodu se vrhnou na jiné statistiky a nadále používají průměrování a samozřejmě se jim nedostaví kýžené výsledky. Chybou je samotné průměrování.
Použití průměrování by ve stejném případě mezi dvěma týmy vyvodilo úplně jinou předpověď skóre než při použití zde rozebíraného postupu.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže