5 hrozeb pro Bayern Mnichov
Tým Pepa Guardioly v tomto ročníku Bundesligy ztratil body pouze třikrát, když zaznamenal tři remízy. V Lize mistrů zatím obhájci titulu ani nemuseli přepnout na nějaký vyšší výkonnostní stupeň, takže není divu, že sázkové kanceláře Bayern považují za víceméně jasného favorita.
Ale je to pro Bayern dobře? Neusne tento tým na vavřínech jako se to stalo Barceloně? Níže naleznete pět hrozeb, které letos na Bayern číhají:
1) Nedostatek ostrosti
Bayern si v lize moc nezahraje. Ostatní týmy jsou o třídu níž, takže pro Bayern tato utkání nepředstavují nějak velkou výzvu. Pravda, občas se někomu podaří Bayern trochu překvapit, nicméně při pohledu na tabulku Bundesligy je situace jasná.
To je na jednu stranu hezké, ale na druhou stranu to představuje potenciálně velkou hrozbu. Bayern kvůli tomu ztrácí ostrost. Když pak naskočí do zápasu Ligy mistrů, musí se hráči rychle „přeprogramovat,“ což ale někdy může být problém. Nějaký silný tým toho může být schopný využít, což je velice důležité, jelikož v momentální fázi LM se už žádné slabé týmy nevyskytují.
2) Problémy v kabině
Po příchodu Pepa Guardioly byl už tak široký kádr Bayernu rozšířen ještě o další talenty. Může to znít divně, ale až doposud v určité míře Bayernu pomáhala zranění. V opačném případě by se tým musel potýkat s dlouhodobým přetlakem (zejména na pozice ve středu hřiště).
Sázkaři si musí uvědomit, že na Bayern v tomto ročníku už čeká vlastně jen maximálně šest velkých zápasů (Liga mistrů a finále domácího poháru). Zápasy v Bundeslize už počítat nemůžeme, protože boj o titul je uzavřen a tak mají tyto zápasy váhu asi jako přáteláky před začátkem nového ročníku.
Dokáže Pep Guardiola uspokojit všechny hráče během pouhých šesti zápasů? Nebo si začne široký kádr vybírat svou daň v podobě zhoršené atmosféry v kabině?
3) Ztráta rytmu
Výsledky byly vždy prakticky perfektní, ale předvedená hra občas pokulhávala. Bayern je díky širokému kádru velice flexibilní, co se týče sestavy a útočných vzorců, nicméně neustálá rotace hráčů a častá herní střídání vedla k tomu, že vymizely určité herní automatismy, které tým měl pod minulým trenérem. Guardiolův předchůdce dělal změny spíše jen tehdy, když to bylo nutné. Za jeho „vlády“ byla sestava Bayernu poměrně snadno předvídatelná.
V nynější éře Pepa Guardioly je však sestava jasná až několik hodin před výkopem. Díky tomu sice vzniká napětí a tlak, nicméně přináší to určité zádrhely na hřišti. Bayernu často několik prvních minut trvá, než se do zápasu skutečně dostane. Tým je tak sice hůře čitelný pro soupeře, nicméně samotní hráči mezi sebou nemají „instinktivní pochopení.”
4) Manuel Neuer
Manuel Neuer letos chytá ve skvělé formě. Ale 27letý brankář je poměrně známý tím, že dokáže vyrobit i solidní kiks. Většinou je na vině to, že se jednoduše nudí – v zápasu na něj jde jen zřídkakdy více než pár střel, takže většinu času jen pozoruje své spoluhráče zalezlé daleko na půlce soupeře.
Když se pak dostane k míči, často si chce tyto momenty vykompenzovat a poměrně dost riskuje. Bayern na to už několikrát doplatil. Sice jen v nedůležitých zápasech, kdy navíc Bayern dokázal zaváhání Neuera napravit, nicméně jednou může (nebo prakticky musí) nastat den, kdy Neuer svůj tým „pohřbí.“
5) Má vůbec Bayern „Plán O“ (O jako obrana)?
Pokud jste se na Bayern dívali jen během semifinále minulého ročníku LM, kdy se bavorský gigant utkal s Barcelonou, mohli byste si o týmu Pepa Guardioly myslet, že se spoléhá na protiútoky.
Ve skutečnosti se však jednalo o jediné dva zápasy v celém ročníku, kdy Bayernu ke spokojenosti stačilo, držet se zpátky a čekat na příležitosti k rychlým protiútokům. Guardiola se nikdy nebál změny taktiky (např. v zápase proti Dortmundu jsme mohli v podání Bayernu vidět i dlouhé nákopy, přičemž Bayern vyhrál 3:0).
Otázkou je, zda letos – s tak velkým sebevědomím – Guardiola přistoupí ke stejnému kroku. Je vůbec obrana Bayernu dostatečně pevná na to, aby čelila týmům, které Bayern nemůže přehrát svým herním stylem? Odpověď na tuto otázku neznáme, jelikož Bayern zatím nenarazil na tým, který by představoval skutečnou výzvu.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže