3 šokující sportovní okamžiky, které zatřásly všemi sázkaři!
Celkem 3 sportovní okamžiky, které vám přinášíme v tomto článku, patří do ranku super-událostí. To znamená, že i pokud jste je nezažili na vlastní oči, dost možná jste o nich slyšeli, nebo alespoň četli v některém sportovním magazínu.
Doufejme, že takových okamžiků, například díky zavedení kamerových systémů, bude rychle ubývat. Čím méně jich ve sportu bude, tím lépe pro sportovní zážitek – a co si budeme povídat – i naši oblíbenou kratochvíli, sportovní sázení.
Fantomova pěst – zápas Muhammada Aliho a Sonnyho Listona II (25. května 1965)
Na tento zápas jsme měli vzpomínat jako na bitku největších sportovních rivalů všech dob, namísto toho musíme vzpomenout největší sportovní frašku.
V odvetném zápase mezi ikonickým Alim a houževnatým Listonem stačilo jen 2 minuty a 12 sekund k tomu, aby šel druhý jmenovaný k zemi. Během zápasu přitom bylo naprosto jasné, že Ali na knock-outu nemá zase takovou zásluhu.
Basketbalová kontroverze – zápas mezi USA a Sovětským Svazem na LOH (9. září 1972)
Do onoho kontroverzního dne držely Spojené státy na LOH 100% úspěšnost zisku zlatých medailí v basketbalu (od roku 1936, kdy byla tato disciplína zařazena na program). Jenže pak přišlo finále proti Sovětskému Svazu, které se do historie zapsalo dost smutně.
Americký hráč Doug Collins zrovna proměnil dva pokutové hody, načež šlo USA do vedení 50:49. Zazněla siréna, která oznámila konec zápasu. A všichni byli přesvědčení o tom, že Spojené státy získají další zlatou medaili.
Registruj se u Fortuny a získej ihned na ruku 300 Kč zdarma + volnou sázku za 600 Kč!
FortunaNásledoval chaos. Hráči Sovětského svazu si stěžovali, že si ještě před trestným hodem chtěli vzít time out. Po dlouhé diskuzi rozhodčí stížnost uznali a nařídili konec zápasu odehrát znovu. Na časomíře měly být přidány 3 sekundy, ale namísto toho přibyla jediná vteřina. Siréna znovu oznámila konec zápasu a Sovětský svaz si znovu stěžoval na jeho neregulérnost. Po další extrémně dlouhé diskuzi rozhodčí rozhodli, že zápas musí být dohrán znovu a to se 3 nastavenými sekundami.
V těchto 3 sekundách se Sovětskému svazu podařilo vstřelit koš a zvítězit 50:51. Ano, slyšíte dobře. Hráči Sovětského svazu během 3 sekund údajně stihli překonat celé hřiště a zavěsit. To znamenalo zisk zlaté medaile a konec dominance USA.
Ruka boha – čtvrtfinále MS ve fotbale mezi Argentinou a Anglií (22. června 1986)
Argentinský útočník Diego Maradona byl jedním z nejtalentovanějších hráčů, kteří kdy hráli fotbal. Během své bohaté kariéry vstřelil 34 mezinárodních gólů a pro svou zemi získal 91 titulů. Hrál v řadě špičkových fotbalových klubů včetně Boca Juniors, Barcelony a Neapoli. Ve 491 odehraných klubových zápase nasázel 259 gólů.
Bohužel, jeden okamžik zastínil všechny krásné statistiky. Stalo se to v roce 1986 na MS v Mexiku. Argentina ve čtvrtfinále narazila na Anglii. V 51. minutě Maradona svůj tým posílá do vedení. Mohlo to vypadat na další skvělou střelu, jenže záznam prozradil, že ke gólu došlo rukou.
Zápas skončil výhrou Argentiny (2:1) a i navzdory tomu, že Maradona později v zápase za svůj tým dal jeden z nejkrásnějších gólů v historii fotbalu, jeho reputace navždy vzala za své. O Maradonově gólu se dodnes mluví jako o „gólu boží rukou“.
O několik let později Maradona neprošel dopingovou zkouškou. O jeho slabosti pro kokain a další zakázané látky se spekulovalo již dávno. Třeba i kvůli těmto vystoupením:
Zajímavé je, že Maradona v nedávné době vyjádřil souhlas se zavedením videa do fotbalových zápasů.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže
U basketbalu stačí na vstřelení koše i pár setin(když to přeženu), jelikož časomíra se spouští až po rozehrání. Kdy adresát se dotkne míče, takže když hodí přes celé hřiště míč a hráč se dotkne míče až na konci hřiště, tak až v ten moment se spustí časomíra a poté 3s jsou ještě dostatek času ke vstřelení koše.